Pôsobí ako psychologička v organizácii Chuť žiť, kde sa venuje prevažne individuálnemu poradenstvu klientom s poruchami príjmu potravy. Mimo toho ako psychologička pracuje s dospievajúcimi klientmi a rodinným systémom.
Valentína Sadileková
Je zakladateľkou mimovládnej organizácie Chuť žiť. Má osobnú skúsenosť s poruchami príjmu potravy, na základe ktorej dnes pracuje aj ako peer konzultantka. V tejto problematike sa aktívne venuje aj osvetovej a prevenčnej činnosti.
Poruchy príjmu potravy. O čom by sme mali vedieť?
Na večernej škole o téme porúch príjmu potravy a online priestore sa dozviete základné informácie o poruchách príjmu potravy. Teda o príznakoch, spúšťačoch PPP a prevencii. V neposlednom rade prinesieme informácie o vplyve online priestoru a médii na vznik porúch príjmu potravy.
Poruchy príjmu potravy (PPP) sú závažné psychické ochorenie, ktoré sa dotýka žien aj mužov od detstva až do dospelého veku. PPP patria k psychosomatickým poruchám, ktoré zahŕňajú negatívny sebaobraz, vysokú úzkostlivosť a sú charakteristické rôznou formou manipulácie s jedlom a hmotnosťou, či už vo forme hladovania, prejedania, cvičenia alebo vracania. PPP tvoria široké spektrum ochorení, pričom medzi najznámejšie môžeme zaradiť mentálnu anorexiu, mentálnu bulímiu a diagnózu záchvatového prejedania.
Príznaky
Poruchy príjmu potravy sú široké spektrum ochorení, ktoré sa týkajú ľudí rôznou hmotnosťou, pohlavím aj vekom. Iba 6% ľudí s PPP má podváhu a približne 25% ľudí s týmto ochorením sú chlapci a muži. Medzi najznámejšie ochorenia patria:
Mentálna anorexia
obmedzenie (reštrikcia) energetického príjmu a zvýšenie výdaja energie
výrazný pokles hmotnosti (nemusí sa jednať o podváhu)
strach z priberania a tučnoty
skreslené vnímanie samého seba
nízke sebavedomie a pocit menejcennosti
sebahodnota prepojená so štíhlosťou
Mentálna bulímia
dochádza k záchvatom prejedania, pri ktorých človek stráca kontrolu nad svojím správaním
záchvaty sú kompenzované (cvičenie, vracanie, hladovanie, zneužívanie laxatív…)
hmotnosť môže kolísať alebo dochádzať k jej prírastku
strach z priberania a tučnoty
nízke sebavedomie a pocit menejcennosti
sebahodnota prepojená so štíhlosťou
Diagnóza záchvatového prejedania
dochádza k záchvatom prejedania, pri ktorých človek stráca kontrolu nad svojím správaním
prejedanie nie je kompenzované
môže dochádzať k priberaniu
nízke sebavedomie a pocit menejcennosti
sebahodnota prepojená so štíhlosťou
Dôvody vzniku ochorenia
PPP sú multifaktoriálne ochorenie. Teda na ich pozadí stoja:
genetické faktory (osobnostné črty)
biologické faktory (napr. neurotransmitery)
sociálne faktory
kultúrne faktory
Posledné dva spolu tvoria vplyv prostredia na vznik ochorenia – spúšťače.
Na poruchy príjmu potravy sa nemôžeme pozerať cez okuliare stigmy a mýtov. Nejedná sa o žiadny módny trend, ani o rozmar pubertálnych dievčat, čo sa chcú páčiť chlapcom. Cestou ako pomôcť mladým ľuďom s týmto ochorením je snaha o pochopenie ich vnútorného prežívania. Za vznikom ochorenia sa často ukrýva kombinácia silného pocitu menejcennosti, nedostatočnosti a vysokej úzkostlivosti, traumatických skúseností a chýbajúceho bazálneho pocitu bezpečia, odpor k vlastnému telu, túžba po bezpečí, prijatí a kontrole nad životom a pod.
Body image a sociálne siete
Body image môžeme definovať ako subjektívne vnímanie vlastného tela, a to ako z pohľadu fyzického, tak aj ako interpretáciu vnútorných pocitov, ktoré k nemu máme.
V súčasnosti je štatisticky každé druhé dievča nespokojné so svojím telom. Výrazný vplyv na body image môžu mať (okrem iného) aj sociálne siete. Ideál ponúka spoločnosť cez médiá a sociálne siete ako:
„nový normál“ – zvýšená nespokojnosť s vlastným telom
Ako tomu predísť? Prevencia by mala prebiehať na viacerých úrovniach, napríklad v rodine, v škole aj v médiách.
v rodine: živo sa zaujímať o dieťa, o témy, ktorými žije a neodsudzovať to
v škole: empatický a odborný prístup pedagógov, preventívne aktivity o téme tela a sebaprijatia
v online priestore: podpora prirodzenej diverzity tiel, neutralizácia tém hmotnosti a stravovania
Pri prevencii je tiež dôležité vnímať témy porúch príjmu potravy a obezity komplexne. PPP aj obezita sú klinické zdravotné problémy, ktoré vyplývajú z kombinácie nezdravých stravovacích návykov a problematických presvedčení a vzorcov správania o vzhľade, stravovaní a pohybe. Zdieľajú spoločné rizikové faktory vzniku, ale rovnako aj protektívne, ktoré môžeme adresovať tak, aby sme podporili zdravie aj pozitívny sebaobraz u mladých ľudí.